Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Repartycja wynagrodzeń z tytułu opłat reprograficznych dla tytułów prasy naukowej

 

Zgodnie z postanowieniami art. 9-10 regulaminu repartycji Stowarzyszenia, repartycja dla tytułów naukowych uwzględnia specyfikę funkcjonowania tych wydawnictw, w związku z tym, że wysokość nakładów jest raczej niska lub bardzo niska, a o randze czasopisma świadczy przede wszystkim punktacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), przyznawana autorom za zamieszczane w tych czasopismach publikacje oraz poziom cytowalności artykułów zamieszczanych w danym czasopiśmie przez naukowców krajowych i zagranicznych, który określa Journal Citation Reports (JCR).

Repartycja uwzględnia dwa etapy ? wyliczenia kwoty podstawowej, która przypadnie każdemu czasopismu naukowemu wydanemu w danym roku oraz wyliczenia kwoty dodatkowej, która uwzględnia wkład naukowych doceniony przez MNiSW oraz na arenie międzynarodowej poprzez listę JCR.

Podstawą do tworzenia obszernej bazy danych ponad 2 500 tytułów prasy naukowj stanowią dane, uzyskane od Biblioteki Narodowej, będącą najbardziej miarodajnym źródłem informacji z racji ustawowego nakazu dostarczania egzemplarza obowiązkowego, a także dane dotyczące punktacji czasopism naukowych, będące załącznikiem do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie bez znaczenia dla zbudowania bazy danych pozostają informacje zawarte w bazach Uniwersytetu Śląskiego, Polskiej Akademii Nauk i Rady Głównej Instytutów Badawczych.

Każdej z instytucji, z danych której korzystamy, przyświecają różne cele w ich zbieraniu i przetwarzaniu, dlatego też nie dają one się bezpośrednio skorelować, co wymaga skrupulatnej pracy ręcznego korelowania tych danych, aby móc wyciągnąć jak najwięcej informacji (tytuł/wydawca) potrzebnych do uruchomienia wypłat. Ponadto prace nad doskonaleniem bazy danych są procesem ciągłym. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że nie ma jednolitej bazy takich danych jak NIP czy numer konta niezbędnych do faktycznego przekazania wynagrodzeń należnych wydawcom. Dużym kłopotem jest brak należytej współpracy ze strony wydawców, którzy bardzo często pozostawiają bez odpowiedzi kierowane do nich oficjalne prośby o udzielenie stosownej informacji.

Stowarzyszenie obecnie przygotowało projekt wypłat za lata 2003-2007, 2008 oraz 2009. Z dniem 1 sierpnia br. zostały uruchomione wypłaty dla pierwszej grupy 555 tytułów prasy naukowej, dla wydawców którzy przejawili chęć współpracy i przekazali niezbędne do dokonania wypłat dane. Kolejne grupy wydawców będą otrzymywały należne im wynagrodzenia w miarę uzyskiwania przez Stowarzyszenie kompletu informacji niezbędnych do wystawienia dokumentów finansowych

Zwracamy się do wszystkich wydawców tytułów prasy naukowej o przekazywanie nam niezbędnych danych w formie pozwalających na uwierzytelnienie nadawcy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podpisany skan pisma oficjalnego lub na nr faksu 22 827 87 18, albo listownie za pośrednictwem poczty.

 

Wykaz kwotr za 2007 r.         Wykaz kwot za 2008 r.     Wykaz kwot za 2009 r.   Wykaz kwot za 2010 r.